Rekol
#Kup Teraz
8 lipca 2022

Ręczne farbowanie koszulek: jak się za to zabrać?

Znudziła Ci się koszulka, a może pojawiła się na niej plama, która nie chce zejść? Zamiast ją wyrzucać, zafarbuj na inny kolor. Farbowanie koszulek nie tylko sprawia mnóstwo radości, lecz także pozwala wykorzystać ubrania, zamiast je wyrzucać. W ten sposób odświeżysz swoją garderobę, a przy okazji pokażesz otoczeniu, jakie pokłady kreatywności w Tobie drzemią.

Jaką koszulkę wybrać?

Farbowanie koszulek jest jednym z tych trendów w modzie, które wracają co kilka lat. Zanim jednak przybliżymy cały proces, podpowiemy, jaki T-shirt wybrać, aby uzyskać najlepszy efekt. W pierwszej kolejności polecamy białe koszulki, ponieważ doskonale widać na nich poszczególne barwniki. Jeśli jednak nie masz białego T-shirtu, możesz wybrać jasnoszary, pudrowo różowy czy jasnobeżowy.

Przy okazji zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana koszulka. Postaw na bawełnę, która jest przyjemna w noszeniu, a do tego świetnie wchłania barwniki. Co ważne, kolory nie wypłukują się, nawet po wielokrotnym praniu. Zanim weźmiesz się do pracy, pamiętaj, żeby wyprać i wysuszyć koszulkę. W ten sposób pozbędziesz się brudu, tłuszczu i chemikaliów, które mogłyby popsuć efekt finalny.

Farbowania koszulek – co będzie potrzebne?

Przydatne akcesoria:

  • jasne, bawełnianie koszulki,
  • gumowe rękawiczki,
  • emaliowana miska,
  • ciepła woda,
  • barwniki do tkanin,
  • gumki recepturki,
  • folia ochronna.

Jak mieszać barwniki?

Farbowanie koszulek to naprawdę prosta sprawa. Najpierw wymieszaj sproszkowane barwniki z ciepłą wodą, zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Jeśli kładziesz miskę na stole, możesz przykryć blat folią ochronną, aby go nie zachlapać. Jeśli chcesz użyć czerwonego, niebieskiego i żółtego barwnika, możesz je wymieszać, aby otrzymać nowe kolory. Podpowiadamy, jak to zrobić:

  • żółty + niebieski = zielony,
  • żółty + czerwony = pomarańczowy,
  • czerwony + niebieski = fioletowy.

W zależności od preferencji, możesz wykorzystać wszystkie kolory lub użyć tylko jednego. Oprócz jednolitych kolorów możesz także pobawić się ze wzorami.

Farbowanie koszulek krok po kroku

Złóż koszulkę we wzór, jaki chcesz uzyskać. Możesz na przykład skręcić T-shirt w spiralę. Najpierw rozłóż go na płasko, a następnie skręć środek i obracaj wokół własnej osi.

Jeśli jednak nie masz upatrzonego wzoru, po prostu zrób kulkę z koszulki. Przewiąż ją kilkoma gumkami. Im mocniej to zrobisz, tym uzyskasz wyraźniejszy wzór. Po zafarbowaniu przepłucz koszulkę w zimnej wodzie. Rób to tak długo, aż woda będzie czysta.

Pamiętaj, że farbowanie koszulek możesz także przeprowadzić w pralce. Nasze barwniki z pewnością jej nie uszkodzą.

Sprawdź również