Rekol
#Kup Teraz
28 stycznia 2022

Jaki barwnik do tkanin wybrać? Porady eksperta

Farbowanie ubrań jeszcze nigdy nie było tak proste. Na rynku dostępna jest cała gama produktów do barwienia odzieży. Możesz samodzielnie w domu nadać swoim sukienkom, bluzkom czy spodniom zupełnie nowy wygląd. Jaki barwnik do tkanin wybrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, co radzą nasi eksperci.

Na początku podejmij decyzję, co chcesz zafarbować

Farbowanie ubrań nie jest skomplikowane, ale zanim zdecydujesz się zamówić dany barwnik musisz wiedzieć, jaki barwnik do tkanin wybrać. Na rynku dostępna jest cała gama produktów – od tych odpowiednich do jeansu, po delikatne materiały, takie jak jedwab. Sprawdź, jakie ubrania chcesz odświeżyć i wybierz odpowiedni barwnik. Eksperci podkreślają, że praktycznie każdy materiał można zafarbować. Jednak najlepiej, aby były to naturalne tkaniny.

Barwniki bez gotowania i do gotowania – jaki barwnik do tkanin wybrać?

 Jaki barwnik do tkanin

Jaki barwnik do tkanin wybrać? Dwa podstawowe produkty na rynku to barwniki do gotowania oraz bez gotowania. Jak używać tych pierwszych? Ubranie powinno być moczone we wrzącej wodzie. Wcześniej należy je wyprać. Możesz także farbować odzież w pralce. Wówczas ustaw temperaturę od 80 do 90 stopni. Jakie materiały można farbować tą metodą? Najlepiej sprawdzą się len, bawełna, jedwab, a także wiskoza czy stylon. Barwniki bez gotowania przeznaczone są do tkanin, które mają do 50 proc. syntetyków w swoim składzie. Aby odpowiednio przeprowadzić proces farbowania, należy umieścić tkaninę w wodzie w temperaturze od 30 do 60 stopni. Barwić można ręcznie – namaczając ubranie – bądź w pralce.

Jaki barwnik do tkanin – cechy nowoczesnych barwników

Tkaniny barwione są od dawien dawna. Nasi przodkowie do farbowania ubrań używali kwiatów, minerałów, a nawet… owadów. Po uzyskaniu odpowiedniej barwy pojawiał się problem, jak utrzymać kolor. Dzisiaj farbowanie jest o wiele prostsze. Jaki barwnik do tkanin wybrać? Taki, który zagwarantuje nam odpowiedni kolor, a także ma odpowiedni skład. Saszetki o pojemności 15 gramów wystarczają na dwa farbowania, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto produkty nie niszczą pralki. Nawet, jeśli użyjesz koloru czarnego, twój sprzęt nie zmieni barwy. Kolejną zaletą współczesnych barwników jest ich uniwersalność. Większość dostępnych na rynku produktów jest przeznaczonych do zastosowania na kilku tkaninach.

Barwienie tkanin krok po kroku

Zdecydowałaś już, jaki barwnik do tkanin wybrać, by odzyskać kolor ulubionej sukienki? A może chcesz zafarbować na zupełnie inną barwę koszulę? Jeśli masz już odpowiedni produkt, oto jak wygląda proces farbowania:

  1. Ubranie powinno być czyste.
  2. Należy je moczyć 15 minut przed farbowaniem.
  3. Zawartość barwnika rozpuszczaj w wodzie i dodaj soli.
  4. Jeśli barwisz w pralce to do bębna wrzuć produkt. Nie lej barwnika do dozownika z płynem.
  5. Jeśli barwisz ręcznie koniecznie pozostaw tkaninę przynajmniej na godzinę zanurzoną w wodzie z barwnikiem. Pamiętaj, aby kontrolować proces barwienia.

Dzięki barwnikom możesz zyskać nowe stylizacje, a także odświeżyć kolor swoich wyblakłych ubrań. Wybierz ulubiony kolor i do dzieła!

Sprawdź również