Rekol
#Kup Teraz
18 marca 2022

Jak odnowić wyblakły materiał, aby ponownie zachwycał żywym kolorem?

Blaknięcie ubrań i płowienie kolorów to proces, którego właściwie nie da się zatrzymać. Nawet ubrania wykonane z wysokojakościowych tkanin z czasem będą traciły swój intensywny kolor. Czy jest na to jakiś sposób? Jak odnowić wyblakły materiał domowymi sposobami?

Dlaczego ubrania blakną?

Materiały płowieją i blakną z wielu różnych powodów. Może to być efekt kiepskiej jakości barwnika zastosowanego w procesie produkcji albo niewłaściwego utrwalenie koloru. Efekt jest podobny jak w przypadku użycia zmywalnej farby do włosów – po kilku praniach kolor dosłownie zaczyna się wypłukiwać.

Niestety, często to my sami przyczyniamy się do szybkiego wypłukiwania się koloru. Źle dobrane środki chemiczne, niewłaściwa temperatura podczas prania czy suszenie materiałów na pełnym słońcu – każdy z tych czynników realnie wpływa na blaknięcie ubrań.

odnowienie wyblakłego materiału

Jak odnowić wyblakły materiał za pomocą barwników?

Jeśli twoje ubrania straciły dawny blask na pewno zastanawiasz się, jak odnowić wyblakły materiał, aby na nowo zachwycał swoją barwą. Istnieje wiele różnych metod przywracania intensywnego koloru ubrań, część z nich świetnie znają nasze babcie. Nie ma jednak skuteczniejszego i łatwiejszego sposobu niż zakup barwnika w tym samym kolorze, co ubranie, które wyblakło.

To przede wszystkim wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Barwnik kosztuje zaledwie kilka złotych, a nowa koszulka czy spodnie kilkadziesiąt. Efekty są często znacznie lepsze niż przy wykorzystaniu domowych środków. Kolor nabiera intensywności już po pierwszym użyciu barwnika. Do dyspozycji jest też cała paleta barw, a w przypadku naszych barwników, kolory można ze sobą łączyć, uzyskując zupełnie nowe. W ten sposób przywrócimy dawny kolor czarnym ubraniom oraz tym kolorowym.

Domowe sposoby na przywracanie koloru

Alternatywnie, zamiast barwnika, możemy zdecydować się na wykorzystanie domowych środków, które też są w stanie przywrócić kolor ubraniom. Jak odnowić wyblakły materiał w taki sposób? Najpopularniejsze jest połączenie soli kuchennej i zimnej wody. Wiele osób stosuje też sodę oczyszczoną, którą dodaje się w proporcji 1 łyżki sody na każdy litr wody. Ubrania namacza się przez około 10 minut.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że domowe sposoby są znacznie mniej bezpieczne niż barwniki do tkanin, a jednocześnie nie gwarantują tak dobrych efektów.

Sprawdź również