Rekol
#Kup Teraz
29 kwietnia 2022

Jak odnowić wyblakły materiał domowymi sposobami?

Nie jest żadną tajemnicą, że ubrania z czasem blakną i tracą swój pierwotny kolor. Najszybciej zaobserwujesz ten proces w przypadku ciemnej odzieży, ale to samo zjawisko dotyka w zasadzie wszystkich kolorowych tkanin. Pewnie niejednokrotnie przyszło ci zastanawiać się, czy można coś z tym zrobić i jak odnowić wyblakły materiał? Jeśli tak, koniecznie czytaj dalej.

jak odnowic wyblakly material

Jak odnowić wyblakły materiał barwnikami do tkanin?

Stare i zużyte ubrania nie muszą lądować w śmietniku. Sprane koszulki i spłowiałe jeansy mogą wyglądać równie dobrze, co w dniu ich zakupu. Wystarczy, że zainwestujesz w odpowiedni barwnik. Jak odnowić wyblakły materiał za pomocą barwnika?

Przede wszystkim musisz dobrze wybrać kolor barwnika. Nie uzyskasz zadowalającego efektu, jeśli bordową koszulkę zamoczysz w czerwonym barwniku. W naszej ofercie znajduje się cała paleta barw i kolorów, ale jeśli wśród nich nie znajdziesz odpowiedniego, bez przeszkód uzyskasz go, łącząc ze sobą dwa różne kolory.

Od teraz sprawa jest bardzo prosta. Farbujesz ubrania ręcznie (sposób bardzo skuteczny, ale nieco bardziej czasochłonny) albo dodajesz rozpuszczony barwnik do pralki i w ten sposób przywracasz ubraniom dawny blask. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, w każdym przypadku barwnik zadziała tak samo.

Jak odnowić wyblakły materiał domowymi środkami?

Jeśli zapytasz dziadków, jak odnowić wyblakły materiał, najprawdopodobniej usłyszysz, że skuteczne są naturalne barwniki, które łatwo pozyskać z domowej spiżarni. Taka metoda może okazać się wystarczająca, ale nie zadziała tak dobrze jak barwnik.

Wśród tych najpopularniejszych domowych barwników warto powiedzieć o intensywnym naparze z kawy lub herbaty, który dodaje się do pralki, jednak sprawdzi się on wyłącznie w przypadku ciemnych ubrań: czarnych, granatowych czy ciemnobrązowych. Podobny efekt uzyskasz, przygotowując napar z liści orzecha włoskiego, a do kolorowych ubrań często stosuje się ocet.

Niemniej, efektem końcowym będzie jedynie odświeżenie koloru. Z naturalnymi barwnikami nie osiągniesz tak dobrych efektów, jak z gotowymi barwnikami do tkanin.

barwnik do wyblaklego materialu

Przede wszystkim dbaj o ubrania

Zamiast zastanawiać się, jak odnowić wyblakły materiał, warto uświadomić sobie, jak o niego dbać, aby jak najdłużej zachował intensywne barwy. Bardzo dobrą praktyką jest wywinięcie ubrań na lewą stronę, zanim w ogóle wylądują w praniu. Zadbaj o to, aby odzież nie była prana w zbyt wysokiej temperaturze. Unikaj też suszenia prania na pełnym słońcu. W ten sposób nie zatrzymasz całkowicie procesu blaknięcia materiału, ale z pewnością skutecznie go spowolnisz.

Sprawdź również