Farbowanie tkanin za pomocą barwników pozwala na uzyskanie nieszablonowych odcieni i wzorów na naszych ubraniach, poduszkach, kocach, firankach i wielu innych materiałach. W prosty sposób możemy odświeżyć garderobę, korzystając z szerokiej palety barw oferowanej przez producentów. Czy farbując tkaniny można jednak mieszać różne barwniki, a jeśli tak – to jak łączyć kolory, aby efekt był wyjątkowy i niepowtarzalny?
Farbowanie tkanin pozwala nam na pełną kreatywność i zabawę zarówno kolorami jak i wzorami. W prosty oraz szybki sposób możemy nadać zupełnie nowe życie naszej ulubionej bluzce, sukience czy nawet pościeli. Wystarczy jedynie kilka podstawowych rzeczy (typu miska, rękawiczki czy gumki recepturki), które każdy z nas ma w domu, aby cieszyć się nową garderobą czy odmienionym wnętrzem.
Barwniki do tkanin – nadaj ubraniom nowy kolor
Dzięki barwnikom do tkanin o szerokiej palecie barw od głębokiej czerni, przez różne odcienie zieleni, aż po krwistą czerwień czy intensywny żółty, coraz więcej osób decyduje się na farbowanie różnych materiałów. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale również oszczędność. Nie musimy już kupować nowych ubrań, ponieważ ich kolory stały się niemodne czy wypłowiałe.
Dodatkowo, chcąc tchnąć powiew świeżości we wnętrzach naszych domów, niekoniecznie musimy od razu decydować się na duży remont, związany z malowaniem ścian. Często wystarczy mniej radykalna zmiana. Poduszki, koce czy firanki w modnych kolorach potrafią diametralnie odmienić wygląd pomieszczeń. I nie chodzi bynajmniej o kupowanie nowych, ale o recykling tego, co już mamy, dzięki barwnikom do tkanin. Możemy przy tym wybrać jeden dominujący odcień, ale jeśli pragniemy wyjść poza schematy to nic nie stoi na przeszkodzie, bowiem swobodnie można bawić się odcieniami barwników do tkanin i mieszać je według uznania. Jednak jak łączyć kolory, aby efekt sprostał naszym oczekiwaniom?
Jak łączyć kolory? Sekrety koła barw
Farbowanie tkanin za pomocą barwników pozwala na pełną kreatywność zarówno w przypadku mieszania kolorów jak i uzyskanych wzorów, które za każdym razem wychodzą niepowtarzalnie. Należy pamiętać, iż najlepiej barwnik przyjmą białe tkaniny – wtedy kolor będzie najintensywniejszy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poddać temu procesowi pomarańczową czy zieloną bluzkę.
Barwniki można wykorzystać do farbowania tkanin takich jak: bawełna, len, jedwab, trykotaż, wiskoza, jeans a nawet tkanin mieszanych, w których zawartość syntetyków mieści się w granicach do 50%. Chcąc wyjść poza typowe odcienie można swobodnie bawić się różnymi wariacjami, zarówno barwami ciepłymi (czerwień, żółć, pomarańcz) oraz zimnymi (zieleń, niebieski czy szary). Zatem jak łączyć kolory, aby efekt był ciekawy?
- Wymieszaj pomarańcz z błękitnym, żeby wydobyć niesztampowy odcień szarości.
- Czerwony w połączeniu z różowym pozwoli uzyskać mocniejszą łososiową barwę.
- Błękitny z zielonym utworzy piękną butelkową zieleń.
Łącząc kolory trzeba pamiętać o jednej zasadzie: łączymy intensywniejszy ze słabszym, aby uzyskać barwę pośrednią. Jeśli pomieszamy dwa barwniki w jasnych odcieniach, uzyskany kolor może wydawać się mniej wyrazisty.