Rekol
#Kup Teraz
12 stycznia 2022

Jak działa farbowanie tkanin na zimno?

Dżinsy straciły kolor, a sukienka, która od kilku miesięcy wisi w szafie, wyblakła? Być może farbowanie tkanin na zimno będzie rozwiązaniem właśnie dla Ciebie! Prosto, szybko i z gwarancją świetnego efektu odświeżysz garderobę, zmienisz kolor pościeli i zafarbujesz domowe tekstylia. Sprawdź, jak to działa!

Farbowanie tkanin na zimno a barwniki do gotowania

Barwniki do tkanin występują w dwóch różnych odmianach – do gotowania i bez konieczności gotowania. Podstawową różnicą jest tutaj temperatura, w jakiej tkaniny będą farbowane. Do barwienia za pomocą pierwszej metody potrzebujemy minimum 80 stopni Celsjusza. Do barwienia na zimno wystarczającą temperaturą będzie 40 stopni.

Barwniki wymagające gotowania są skuteczne, ale przy farbowaniu ręcznym stanie przy garnku z wrzącą wodą przez kilkadziesiąt minut może okazać się kłopotliwe. Zwłaszcza, jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, a barwienia z różnych względów nie chcemy przeprowadzać w pralce. Trzeba też mieć na uwadze, że niektórym materiałom tak wysoka temperatura po prostu nie służy. Wiele tkanin, zwłaszcza tych z domieszką tworzyw sztucznych, może ulec uszkodzeniu w trakcie farbowania.

Alternatywą jest farbowanie tkanin na zimno. Woda w temperaturze 40 stopni nie powinna negatywnie wpłynąć na zdecydowaną większość materiałów. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku ubrań i tekstyliów, gdzie syntetyki stanowią nawet 50% całego składu (w przypadku barwników do gotowania może to być maksymalnie 20%). Co więcej, znika problem ze staniem przy garnku z wrzącą wodą. Farbowanie tkanin przynosi równie dobre efekty i każdy z nas może przeprowadzić je samodzielnie w domu.

Skutecznie farbowanie materiałów

farbowanie tkanin na zimno

Jednym ze sposobów farbowania tkanin na zimno jest przeprowadzenie całego procesu ręcznie. Oznacza to, że musimy zawczasu przygotować sobie wszystko to, co będzie nam niezbędne do pracy, między innymi:

  • naczynie do rozpuszczenia barwnika,
  • naczynie, w którym zanurzymy tkaninę,
  • chochlę lub łyżkę do obrócenia tkaniny w trakcie farbowania.

Przyda się też odrobina wolnego czasu, bo farbowanie tkanin na zimno zajmuje około godziny. Przez cały ten czas powinniśmy pilnować, żeby woda nie nabrała ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej temperatury. Zabarwiony materiał musimy też dobrze wypłukać w zimnej wodzie. Kiedy tkanina przestanie puszczać kolor, możemy uznać, że farbowanie zakończyło się sukcesem.

Farbowanie tkanin na zimno w pralce

farbowanie tkanin

Drugi sposób jest mniej pracochłonny. Wystarczy, że do pralki włożymy wybraną tkaninę, do bębna dodamy też rozpuszczony barwnik i uruchomimy wybrany program.

Należy jednak pamiętać, że farbowanie tkanin na zimno w pralce też wymaga zachowania odpowiedniej temperatury wody. W przypadku naszych barwników nie może być ona niższa niż 30 stopni i wyższa niż 60.

Dobór odpowiedniej temperatury powinniśmy uzależnić od rodzaju tkaniny, jaką chcemy zabarwić. Należy również pamiętać, że materiału nie wolno odwirować.

Farbowanie tkanin na zimno w pralce jest równie skuteczne, co farbowanie ręczne, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić nam czas i zmniejszyć ilość pracy. Nie potrzebujemy do tego kuchenki ani naczyń, a po wyjęciu ubrań nie trzeba ich dodatkowo płukać. Nie ma także obaw, że barwnik zniszczy pralkę, ponieważ jego działanie jest bezpieczne dla sprzętu.

Sprawdź również