Rekol
#Kup Teraz
14 stycznia 2022

Farbowanie tkanin w pralce – czy to dobre rozwiązanie?

Korzyści płynących z farbowania tkanin jest wiele, podobnie jak samych barwników i sposobów ich użycia. Farbowanie tkanin w pralce jest jednym z nich. To bardzo szybka, a jednocześnie skuteczna metoda na nadanie materiałom drugiego życia.

Zalety farbowania tkanin w pralce

Wśród rozmaitych środków dostępnych na rynku znaleźć można kilka różnych barwników, jednak do najpopularniejszych trzeba zaliczyć te, które wymagają ręcznego farbowania i te do zastosowania w pralce. Chociaż uzyskane efekty w każdym przypadku są równie dobre, to sam sposób barwienia zupełnie odmienny.

Barwniki do ręcznego farbowania wiążą się z większą ilością pracy, koniecznej do uzyskania pożądanego efektu. Trzeba przygotować kilka naczyń – osobno do rozpuszczenia barwnika i gotowania tkaniny. Cały proces zajmuje kilkadziesiąt minut, a niewprawiony użytkownik może zachlapać kuchnię. W zasadzie z usunięciem barwnika nie ma żadnych większych problemów, ale trzeba na to poświęcić dodatkowy czas.

Farbowanie tkanin w pralce jest bardzo łatwym zadaniem. Nie potrzebujemy też do tego żadnych dodatkowych naczyń. Wystarczy dodać barwnik do pralki, do bębna włożyć tkaniny i ustawić odpowiedni program. Kiedy pralka zakończy pracę, wyjmujemy z niej zawartość w nowym, odświeżonym kolorze. Farbowanie tkanin w pralce pozwala ograniczyć do minimum możliwość zachlapania pomieszczenia, więc sprzątaniem nie musimy się przejmować.

Czy farbowanie tkanin w pralce może ją uszkodzić?

Farbowanie w pralce

Pomimo tego, że farbowanie tkanin w pralce jest czynnością łatwą i niewymagającą wysiłku, wiele osób, a zwłaszcza tych, które nigdy wcześniej nie miały okazji korzystać z barwników, obawia się o potencjalne uszkodzenie sprzętu. W efekcie część z nas rezygnuje z tej metody, ale czy słusznie?

Barwnik jest bezpieczny dla pralki. Nie uszkodzi ani jej mechanizmu, ani uszczelek. Nie ma też żadnych ograniczeń co do częstotliwości barwienia. Kolor zostanie usunięty z pralki i tkanin w trakcie prania, ale dla pewności można po farbowaniu załączyć pralkę raz jeszcze z pustym bębnem. Dzięki temu zyskamy pewność, że piorąc jasne ubrania, nie dojdzie do powstania na nich plam czy przebarwień. W niektórych przypadkach może okazać się, że barwnik delikatnie osiądzie się na uszczelkach. Wystarczy je wówczas przemyć wodą z detergentem.

Czy farbowanie może zabarwić inne ubrania?

Farbowanie tkanin w pralce

Jeśli już wiemy, że farbowanie tkanin w pralce nie wpływa na nią negatywnie, pozostało odpowiedzieć na pytanie, czy po farbowaniu można bezpiecznie wyprać inne ubrania. W końcu nikt z nas nie chce nieprzyjemnie się zaskoczyć i zamiast białej koszulki wyjąć delikatnie niebieską czy bladożółtą.

Na szczęście i w tej kwestii nie powinniśmy mieć żadnych obaw. Barwnik nie osadza się na żadnych elementach pralki, więc nie ma zagrożenia, że zafarbuje inne ubrania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest załączenie pralki raz jeszcze, zaraz po skończonym farbowaniu, ale z pustym bębnem. W ten sposób wypłuczemy ewentualne resztki barwnika i nie musimy się przejmować, że ubrania nabiorą niechcianej barwy.

Farbowanie tkanin w pralce jest naprawdę proste, a przy tym bardzo skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że tkaniny musimy barwić w określonej temperaturze. W naszej ofercie znajdują się barwniki bez gotowania, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni oraz barwniki do gotowania, z maksymalną temperaturą prania do 90 stopni.

Sprawdź również