Rekol
#Kup Teraz
13 stycznia 2022

Farbowanie tkanin w domu – daj ubraniom drugie życie!

Masz w domu sukienkę, w której nie chodzisz, bo kolor „wyszedł” już z mody? A może w szafie wisi koszula, której chcesz dać drugie życie? W obu przypadkach farbowanie tkanin w domu jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie! Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy garnek z gorącą wodą albo pralka oraz barwnik do tkanin. Sprawdź, jakie to proste!

Farbowanie tkanin w domu – dlaczego warto?

Farbowanie tkanin nie jest niczym nowym. Tę technikę od lat stosuje się w przemyśle odzieżowym, a nasi dziadkowie doskonale wiedzieli, w jaki sposób zmienić kolor ubrań w domowych warunkach. Chociaż wielu z nas zapomniało o tych możliwościach, to dzisiaj farbowanie tkanin w domu cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Otóż w ten sposób jesteśmy w stanie w kilku prostych krokach odświeżyć naszą garderobę lub nadać tekstyliom domowym zupełnie nowy kolor. Jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić barwę obrusów, bieżników, zasłon czy poszewek na poduszki.

Pewnie każdemu zdarzyło się odbarwić lniane zasłony czy doprowadzić do pożółknięcia białych obrusów, suszonych na pełnym słońcu. Często są to dobre gatunkowo tekstylia, których z jednej strony nie chcemy wyrzucać, a z drugiej na tyle utraciły swoje walory estetyczne, że przestajemy z nich korzystać. Farbowanie tkanin w domu może nam pomóc również wtedy, kiedy w naszej szafie mamy sporo ubrań w niekoniecznie modnym kolorze. W ten sposób możemy nadać im nowy, modny look, odświeżyć i ponownie założyć.

O czym należy pamiętać farbując tkaniny?

Farbowanie tkanin z barwnikami Rekol

Sam proces farbowania jest niezwykle prosty, ale musimy pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Pożółkle i wypłowiałe tkaniny zawsze powinniśmy farbować na kolor ciemniejszy niż oryginał. Zielonej koszulki nigdy nie uda nam się zafarbować na błękitny kolor, za to żółtą poszewkę na ciemnoczekoladowy już jak najbardziej. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę, czy farbowana tkanina nie ma żadnych plam i odbarwień. Przy farbowaniu istnieje wysokie ryzyko, że kolor nie pokryje równie intensywnie całego materiału.

Farbowanie tkanin w domu – jakie tkaniny możemy wykorzystać?

Pierwsza zasada mówi, że im bardziej naturalna tkanina, tym lepszy efekt możemy uzyskać. Niektóre materiały syntetyczne albo mieszane również można poddać zmianie koloru. Farbowanie tkanin w domu najlepiej przeprowadzić na:

  • bawełnie,
  • jedwabiu,
  • jucie,
  • wiskozie,
  • lnie,
  • trykotażu,
  • celulozie,
  • stylonie,
  • esparto.

Najlepsze efekty można uzyskać na tkaninach bawełnianych i lnianych, trykotażu oraz jedwabiu.

Farbowanie tkanin w domu krok po kroku

Farbowanie tkanin w domu

Każdy jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Farbowanie tkanin w domu nie jest ani czasochłonne, ani trudne. Nie wymaga też żadnych specjalistycznych narzędzi. Materiały można barwić w emaliowanym garnku albo pralce (barwnik w żaden sposób jej nie uszkodzi).

W obu przypadkach farbowany materiał należy uprzednio wyprać i zamoczyć w gorącej wodzie na 15 minut. Podczas farbowania ręcznego zanurzamy tkaninę w garnku napełnionym podgrzaną wodą z dodatkiem barwnika, rozpuszczonego wcześniej w 1 litrze wody z dodatkiem dwóch garści soli kuchennej. Powinniśmy przygotować również narzędzie do mieszania, które się nie zafarbuje. Tutaj dobrze sprawdzi się metalowa łyżka albo emaliowana chochla. Dla wszelkiej pewności warto zaopatrzyć się w rękawiczki, w zupełności wystarczą te zwykłe, jednorazowe albo gumowe, których często używamy podczas sprzątania w kuchni.

Decydując się na farbowanie w pralce, jedyne co musimy zrobić ustawić program prania 40-60°C bez prania wstępnego i bez wirowania. Rozpuszczony barwnik wlewamy bezpośrednio do bębna. Umieszczamy materiał w pralce i rozpoczynamy proces transformacji!

Sprawdź również