Rekol
#Kup Teraz
22 lipca 2022

Farbowanie lnu krok po kroku

Białe koszule lniane poszarzały lub pożółkły? A może znudził Ci się dotychczasowy kolor i chcesz podarować nowe życie swoim ubraniom? W takim razie zdecyduj się na farbowanie lnu. Podpowiadamy, jak to zrobić w domowym zaciszu!

Jakie tkaniny można farbować?

Farbowanie tkanin, kiedyś cieszące się wielką popularnością, dziś znów wraca do łask. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, weź pod uwagę rodzaj barwnika i specyfikę materiału. Przypominamy, że najlepsze efekty przynosi farbowanie naturalnych tkanin. W tym przypadku doskonale sprawdzi się bawełna, jedwab czy trykotaż. Farbowanie lnu również przynosi bardzo dobre rezultaty.

Naturalne włókna charakteryzują się dużą porowatością, dzięki czemu barwniki mogą w niej szybko wniknąć. Dodatkowo efekt utrzymuje się bardzo długo, zwłaszcza jeśli nie pierzemy tkanin w silnych detergentach. Możesz również spróbować farbować wiskozę, sylon i tkaniny mieszane. Pamiętaj jednak, że im materiał zawiera więcej syntetycznych dodatków, tym uzyskany kolor będzie bledszy.

Jak zafarbować len?

Zdarzyło Ci się odrobinę odbarwić lniane zasłony, ponieważ schły „na słońcu”? A może lniane szorty, bluzki, sukienki lub koszule straciły swoje walory estetyczne? Pamiętaj, że wcale nie musisz się ich pozbywać. Farbowanie lnu to doskonały sposób, aby nadać zasłonom i ubraniom modny sznyt i ocalić je od zapomnienia. W ten sposób możesz też potraktować lniane obrusy, bieżniki czy poszewki na poduszki.

Pamiętaj, żeby pożółkły lub wypłowiały materiał farbować na ciemniejszy kolor, niż oryginalny. Nie możesz zrobić jasnożółtej koszuli z wypłowiałej, niebieskiej, ale brązową jak najbardziej. Upewnij się też, że wybrany materiał pozbawiony jest plam i skrajnych przebarwień. W przeciwnym razie powinieneś liczyć się z tym, że nie uzyskasz jednolitego koloru.

Farbowanie lnu – praktyczne wskazówki

Zanim zabierzesz się za farbowanie lnu, wypierz i wysusz tkaninę. W miarę możliwości usuń wszystkie niedoskonałości, na przykład za pomocą odplamiacza.

Jeśli chcesz farbować tkaniny, potrzebujesz barwników, miski, garnka i jednorazowych rękawiczek. Przygotuj również ocet, który utrwali kolor. Zagotuj wodę i zanurz w nim ubranie lub inne lniane rzeczy na 15 minut. W tym czasie zagotuj w osobnym garnku 1 l wody, a następnie dodaj do niej barwnik i dokładnie wymieszaj.

Przełóż ubranie do roztworu, w razie potrzeby dolej trochę wody tak, żeby zanurzyło się całe. Gotuj przez 30-60 minut minut, mieszając raz na jakiś czas. Aby utrwalić efekt farbowania, dolej kilka łyżeczek octu i odstaw na pół godziny. Na koniec załóż gumowe rękawiczki i płucz ubranie w zimnej wodzie tak długo, aż stanie się zupełnie czysta.

Sprawdź również