Rekol
#Kup Teraz
25 lutego 2022

Farbowanie czarnych ubrań. O tym musisz pamiętać!

Farbowanie czarnych ubrań to świetny sposób na to, aby odzyskać intensywny kolor ulubionej odzieży. Współczesne środki umożliwiają samodzielne farbowanie w warunkach domowych zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jak to robić? I czy każde ubranie można farbować?

Jakie ubrania można farbować?

Praktycznie każde ubranie można farbować pod warunkiem, że dobierzesz odpowiedni barwnik do danego materiału. Farbowanie czarnych ubrań w warunkach domowych jest możliwe, ale wybierz do tego odpowiedni barwnik. Dzięki takiemu zabiegowi Twoja odzież odzyska dawny blask. Pamiętaj jednak, że materiały różnią się między sobą strukturą i wytrzymałością. Koniecznie należy użyć innych produktów do farbowania jeansów, a innych do odnowienia delikatnej, jedwabnej koszuli. Jedno jest pewne – dzięki nowoczesnym rozwiązaniem farbowanie czarnych ubrań jest banalnie proste. A ponadto to spore oszczędności.

Jak farbować czarne ubrania?

Farbowanie czarnych ubrań wymaga barwnika dobrej jakości. Na rynku dostępne są produkty bez gotowania. Jak z nich korzystać? Na początku wypierz odzież, którą chcesz zafarbować. Następnie zanurz w ciepłej wodzie na ok. 15 minut. Zawartość barwnika należy rozpuścić w wodzie (1 litr) i dodać dwie garści soli. Farbowanie czarnych ubrań w pralce wymaga ustawienia programu na 40 do 60 stopni, bez prania wstępnego. Rozpuszczony barwnik wlewamy bezpośrednio do bębna – nie do pojemnika z proszkiem. Co ważne, nowoczesne barwniki nie niszczą pralki.

Ręczne farbowanie ubrań

Niektóre osoby wolą ręczne farbowanie ubrań. Jak to zrobić? Należy naszykować dużą miskę i nalać do tyle ciepłej wody, aby ubranie całkowicie się w niej zanurzyło. Następnie musisz dolać rozpuszczony barwnik i włożyć odzież do miski. Pamiętaj, aby woda była ciepła. Warto także często mieszać ubranie i zanurzać w wodzie. Po wystygnięciu należy płukać odzież tak długo, aż woda nie będzie farbować.

Co warto wiedzieć o barwnikach?

koszulka dziecięca czarna

Barwniki należy dobierać pod kątem materiału, który chcemy odnowić. Wówczas farbowanie czarnych ubrań przebiegnie łatwo i przyniesie pożądany efekt. Popularne produkty są bezpieczne dla bawełny, wiskozy, lnu, stylonu, jedwabiu czy materiałów z dodatkiem syntetyków. Za pomocą barwnika możesz także zafarbować materiałowe buty. Nowoczesne barwniki są wydajne i wystarczają na zafarbowanie kilku ubrań. Ponadto ich użycie jest bardzo proste. Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz możesz mieć pewność, że nie zafarbuje on twojej pralki.

Ile możesz zaoszczędzić?

Działanie w myśl zasady zero waste daje ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. Wynajmowanie zamiast kupowania czy odnawianie zamiast wyrzucania to popularny trend. Koszt zakupu barwnika to ok. 10 złotych, a zafarbowana odzież powinna ci posłużyć przynajmniej przez rok. Z kolei zakup nowych jeansów czy koszulek to koszt rzędy kilkuset złotych. Natomiast koszt farbowania bluzki w pralni oscyluje w granicach 70 złotych. Łatwo zatem policzyć, że farbowanie czarnych ubrań w warunkach domowych to spore oszczędności.

Sprawdź również