Rekol
#Kup Teraz
13 maja 2022

Czym jest upcycling ubrań?

Nasza świadomość ekologii nieustannie wzrasta… i całe szczęście, bo korzysta na tym głównie planeta. Recykling jest pojęciem dobrze znanym i zrozumianym, ale wciąż wielu zastanawia się, czym właściwie jest upcycling ubrań? Czy każdy może przeprowadzić ten proces samodzielnie? Postaramy się nieco przybliżyć to zagadnienie.

czym jest upcycling

Upcycling ubrań – co to jest?

Pomyślcie najpierw o tym, że na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba tyle wody, ile człowiek przeciętne wypija w przeciągu 13 lat. Dzięki temu możecie wyobrazić sobie, jak wielkie spustoszenie sieje olbrzymi konsumpcjonizm, który napędza współczesny świat. Czy można temu jakkolwiek zaradzić? Oczywiście, a jedną z najskuteczniejszych metod jest właśnie upcycling ubrań.

Upcycling jest formą recyklingu, ale jego finalnym efektem jest przedmiot o lepszej jakości. Posłużmy się przykładami, aby lepiej zobrazować cały proces. Plastikowe butelki, które zostaną poddane recyklingowi na powrót stają się plastikowymi butelkami. Upcycyling – ubrań, mebli, akcesoriów – pozwala stworzyć rzecz o wyższej wartości. Pewnie wielu z Was kojarzy meble, które powstają z europalet – to właśnie jest upcycling.

Temu samemu procesowi można poddać również ubrania, które otrzymują w ten sposób przysłowiowe drugie życie. I co najważniejsze, nie potrzeba do tego wybitnych umiejętności czy specjalistycznych narzędzi. Przy odrobinie kreatywności każdy jest w stanie upcyclingować ubrania.

Pomysłowy upcycling ubrań – co możesz zrobić ze starymi rzeczami?

Igła, nitka, nożyczki – tyle wystarczy, aby samodzielnie przeprowadzić upcycling ubrań. Przydadzą się też barwniki do tkanin i naszywki. Wyposażeni w te akcesoria możemy przejść do kreatywnej zabawy.

Absolutnym hitem ostatnich sezonów jest tie dye, czyli farbowanie ubrań w taki sposób, aby uzyskać niesymetryczne – a przy tym absolutnie niepowtarzalne – wzory. Jak to osiągnąć? Pewną podpowiedzią powinna być już sama nazwa: tie, czyli wiązanie oraz dye, czyli barwnik. Koszulkę czy sweter zawiązujemy w kilku miejscach, a następnie zanurzamy w barwniku o wybranym kolorze. Równie ciekawe efekty można uzyskać korzystać z farb akrylowych, za pomocą których można stworzyć na dowolnej odzieży fantazyjne wzory.

Upcycling ubrań może mieć też wymiar bardziej praktyczny. Z nieużywanych koszul flanelowych powstają świetne ściereczki do domu. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się je obszyć, będą wyglądały jak produkty zakupione w sklepie.

Sprawdź również