Rekol
#Kup Teraz
29 sierpnia 2022

Czy farby do tkanin się spierają? Eksperci szczegółowo wyjaśniają

Wyblakłe ubrania wcale nie muszą lądować w koszu. Wykorzystując specjalne barwniki do materiałów, można w prosty i szybki sposób przywrócić im dawny blask. Jednak czy jest to trwałe rozwiązanie? Czy farby do tkanin się spierają? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Czy farby do tkanin się spierają?

Czy farby do tkanin się spierają?

Barwienie tkanin nie jest nową modą. To technika znana od wieków. Niegdyś ludzie wykorzystywali do tego naturalne składniki – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W zależności od koloru, jaki chciano uzyskać, stosowano różne rodzaje kwiatów, owadów czy drewna. Receptury farb były trzymane w tajemnicy, a techniki barwienia opracowywano samodzielnie. Sam proces farbowania wymagał czasu, zaangażowania i energii, a efekty nie zawsze były zgodne z oczekiwaniami. Wraz z rozwojem przemysłu na rynku zaczęły pojawiać się syntetyczne barwniki.

Współcześni producenci oferują nam pigmenty, które szybko barwią na żądany kolor, są łatwe w użyciu i co najważniejsze, dają trwały efekt. Czy farby do tkanin się spierają? Nie! Są odporne na działanie detergentów i innych środków myjących. Raz zabarwione ubranie przez długi czas zachowuje swój intensywny kolor.

Grunt to zrobić to dobrze!

Trwałość procesu farbowania tkanin zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że nie każdy materiał nadaje się do barwienia. Najlepszy efekt uzyskamy na naturalnych tkaninach. Na działanie farby najbardziej podatne są:

  • bawełna,
  • jedwab,
  • juta,
  • len,
  • stylon,
  • trykotaż.

Farbować można także tkaniny mieszane, zawierające do 50% włókien sztucznych.

Zanim przystąpimy do procesu farbowania, musimy pozbyć się wszystkich plam z ubrania. Brudne tkaniny nie nadają się do barwienia. Nawet najlepszy pigment nie poradzi sobie z takim wyzwaniem. Tkanina musi być czysta!

Czy farby do tkanin się spierają?

Dla trwałych efektów proces farbowania należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta. Ubrania trzeba moczyć przez 15 minut w ciepłej wodzie, a barwnik rozpuścić w wodzie z dodatkiem soli. W przypadku farbowania w pralce rozpuszczony pigment umieszczamy bezpośrednio w bębnie, zamiast w dozowniku na płyn. Pralkę należy ustawić na 30-90° (w zależności od rodzaju materiału), bez prania wstępnego i wirowania. Przy barwieniu ręcznym pozostawiamy tkaninę w wodzie z barwnikiem na przynajmniej godzinę co jakiś czas mieszając.

Podsumowując, czy farby do tkanin się spierają? Jeśli wykorzystamy odpowiednie barwniki i dobrze przeprowadzimy proces farbowania, możemy liczyć na trwały efekt. Barwienie ubrań, poszewek czy obrusów, to najlepszy sposób na to, by dać im drugie życie.

Sprawdź również