Rekol
#Kup Teraz
10 czerwca 2022

Barwnik wełny, czyli optymalne i ekonomiczne rozwiązanie na nowe ubrania

Farbowanie ubrań ma długą historię. Jest to doskonały sposób na uratowanie wypłowiałej koszulki lub ulubionej spódnicy. Barwnik do wełny pozwala na uzyskanie kilku różnych odcieni z jednego kawałka materiału, którym dysponujesz. Technika farbowania ubrań w zaciszu domowym wraca od pewnego czasu do łask i staje się coraz bardziej popularna. Jeśli zależy Ci na tym, aby stworzyć jedyne w swoim rodzaju ubrania, wykonane z wełny, warto dowiedzieć się, jak należy ją farbować.

Barwnik wełny, czyli optymalne i ekonomiczne rozwiązanie na nowe ubrania

Farbowanie wełny – na co uważać?

W przypadku ubrań wykonanych z wełny zdecydowanie zaleca się przeprowadzanie farbowania w garnku. Bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura barwienia. Powinna ona oscylować w granicach 60oC. Podczas farbowania wełny należy zdecydowanie unikać skoków temperaturowych. Mogłyby one bowiem spowodować sfilcowanie się materiału. Dlatego też farbowanie wełny nie może odbywać się w pralce. Mogłoby dojść bowiem do sfilcowania się wełny np. podczas ogrzewania wody lub podczas płukania.

Barwnik wełny – jak go stosować?

Wiesz już, na co uważać. Czas poznać jak krok po kroku powinno przebiegać farbowanie włóczki lub materiału wełnianego

  1. Materiał należy namoczyć w ciepłej, miękkiej wodzie.
  2. Barwnik wełny w odpowiedniej proporcji dokładnie rozpuścić w wodzie.
  3. Przygotowaną miksturę należy przelać do naczynia i powoli uzupełniać je gorącą wodą. Objętość wody ma wystarczyć na dokładne zakrycie materiału, który należy włożyć do roztworu.
  4. Włożyć materiał do naczynia i powoli podgrzewać całość, aż do momentu osiągnięcia optymalnej temperatury.
  5. Przez czas określony na opakowaniu barwnika wełny, farbować materiał. Cały czas powinien on być zanurzony w roztworze
  6. Po farbowaniu należy materiał opłukać w czystej wodzie.
  7. Wysuszyć materiał unikając wyżymania oraz ekspozycji na bezpośrednie działanie słońca.
Barwnik wełny, czyli optymalne i ekonomiczne rozwiązanie na nowe ubrania

Czym się charakteryzuje barwnik wełny?

Barwnik wełny to produkt, który pozwala na uzyskanie charakteryzującego się bardzo dobrą trwałością zabarwienia. Co więcej, nie blaknie ono w praniu. Barwniki tego rodzaju można wykorzystywać w przypadku stosowania np. techniki tie-dye, która pozwala na stworzenie zupełnie nowych i jedynych w swoim rodzaju ubrań.

Wełna jest jednym z najstarszych materiałów, jaki używany jest na świecie. Biorąc pod uwagę, że techniki farbowania ubrań znane są od zarania dziejów, to trzeba przyznać, że jest to materiał, który pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów. Zwłaszcza, jeśli wykorzystuje się do tego barwnik wełny doskonałej jakości. Jesteśmy pewni, że efekty będą zachwycające.

Sprawdź również