Rekol
#Kup Teraz
3 grudnia 2021

Barwnik do tkanin – jak używać, żeby uzyskać intensywny kolor?

Proces farbowania tkanin nie należy do trudnych. Każdy jest w stanie przeprowadzić go samodzielnie w domu, wystarczy kupić barwnik do tkanin. Jak używać pigmentów, aby uzyskać dokładnie taki kolor, na jakim nam zależy? Podpowiadamy.

Barwnik do tkanin – jak używać i które materiały dobrze chłoną kolor?

Barwnik do tkanin – jak używać

Kiedy zależy nam na tym, aby ubrania czy tekstylia domowe zyskały nowy kolor, najprostszym – a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem – jest barwnik do tkanin. Jak używać takich produktów, aby uzyskać intensywny i mocny kolor?

Podstawowym czynnikiem, wpływającym na proces koloryzacji, jest sam materiał. Niektóre tkaniny będą znacznie lepiej chłonąć kolor niż inne. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj materiały naturalne. Bawełna czy len są wyjątkowo wdzięczną tkaniną w procesie koloryzacji, podobnie zresztą jak trykotaż i jedwab.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że dosłownie każdy materiał zachowuje się inaczej. Nawet jeśli weźmiemy dwie koszulki w białym kolorze, jedną z bawełny i drugą lnianą, i zanurzymy je w tym samym barwniku, efekt może być nieco inny.

Nie chodzi o to, że żółty stanie się zielonym, ale być może jedna koszulka zyska intensywny, wyrazisty kolor a druga trochę bledszy. Farbowanie wymaga odrobiny wprawy. Z czasem będziemy w stanie od razu ocenić, jakiego wyjściowego koloru należy się spodziewać.

Nowe ubrania a barwnik do tkanin. Jak używać pigmentów w tym przypadku?

Jak używać barwnik do tkanin

Najczęściej farbujemy te ubrania, które jakiś czas zalegają już w szafie i które chcemy w ten sposób odświeżyć. Podobnie jest w przypadku farbowania zasłon, poszewek na poduszki czy bieżników. Rzadko chcemy zmienić kolor nowych ubrań, jednak zdarzają się i takie sytuacje. Zmiana koloru i w tym przypadku jest możliwa, ale musimy pamiętać, że takie materiały należy najpierw wyprać.

Dlaczego? Z bardzo prostego powodu, tkaniny mogą zawierać warstwę skrobi, którą producent impregnuje swoje ubrania. Jeśli jej nie usuniemy, w najlepszym razie kolor nie chwyci tak, jak powinien, a w najgorszym – pojawią się plamy i przebarwienia.

Czy po wypraniu materiału możemy już zastosować barwnik do tkanin? Jak używać pigmentów w przypadku nowych materiałów? Kiedy pozbędziemy się warstwy skrobi, cały proces farbowania przeprowadzamy według standardowych procedur.

Plamy na ubraniach a stosowanie barwnika

Jedną z najbardziej podstawowych zasad farbowania ubrań jest pozbycie się wszelkich plam. Nawet najlepsze pigmenty nie będą w stanie równomiernie pokryć materiału, na którym są pozostałości po oleju, tłuszczu i innych substancjach. Jeśli się ich nie pozbędziemy, możemy wziąć za pewnik, że w ich miejscu barwnik nie złapie jak należy, a materiał w efekcie najprawdopodobniej wyląduje w koszu.

Oprócz tego, warto pamiętać o usunięciu wszystkich guzików czy elementów ozdobnych, których kolor pochodzący z barwnika również nie jest w stanie zafarbować, za to może je uszkodzić. Syntetyczne nici czy dodatkowe wstawki z tworzyw sztucznych również nie poddadzą się farbowaniu. Jak w takim wypadku może sprawdzić się barwnik do tkanin? Jak używać pigmentów? O ile guziki możemy wymienić na nowe i dopasować je kolorystycznie, tak w przypadku chociażby nici, będzie to problematyczne zadanie. Jeśli nie przeszkadza nam, że w zielonej koszulce będziemy mieć białe lub czarne przeszycia – nie musimy się niczym przejmować, bo kolor ich po prostu nie „złapie”.

Sprawdź również