Rekol
#Kup Teraz
15 grudnia 2021

Barwnik do tkanin – gdzie kupić, aby uzyskać wymarzony kolor?

Każdy, kto chociaż raz miał okazję farbować tkaniny, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że barwnik barwnikowi nierówny. Pozornie ten sam kolor, może w efekcie wyglądać inaczej. W zależności od producenta, są mniej i bardziej wydajne pigmenty. Różnice występują nawet w poziomie intensywności barwy. Jak więc wybrać barwnik do tkanin? Gdzie kupić, żeby mieć pewność co do efektów?

Barwnik do tkanin – gdzie kupić i na co zwracać uwagę?

Barwnik do tkanin – gdzie kupić

Jeśli ktoś planuje farbować ubrania, to najpewniej chce kupić dobry barwnik do tkanin. Gdzie kupić produkt, który spełni wszystkie oczekiwania i na co zwracać uwagę przy wyborze? To podstawowe pytania, jakie pojawiają się w głowie osoby, która nigdy wcześniej nie miała styczności z pigmentami do tkanin. Na rynku znajduje się wiele produktów, dlatego problem z wyborem tego, który spełni wszystkie oczekiwania, staje się całkiem realny.

Co jest kluczowe przy wyborze barwnika?

Jednym z kluczowych kryterium wyboru jest wydajność. Producenci wyliczają ją na bardzo prostej zasadzie: ilość proszku (podana w gramach) powinna wystarczy na zafarbowanie odzieży o określonej wadze.

W praktyce często okazuje się, że do uzyskania deklarowanego koloru trzeba zużyć znacznie więcej pigmentu niż ilość podana na opakowaniu. Drugą kwestią jest łatwość użycia, bo przecież im mniej czasochłonne i skomplikowane będzie farbowanie, tym lepiej dla użytkownika.

Tutaj warto zwrócić uwagę na produkty do stosowania w pralce albo bez konieczności gotowania. Jeśli wybierzemy sprawdzony pigment renomowanej firmy, nie powinniśmy mieć żadnych problemów i będzie to – nie dość, że łatwiejszy w użyciu, to równie dobry barwnik do tkanin.

Gdzie kupić taki produkt? W naszej ofercie znajdują się zarówno barwniki, które można wykorzystać do farbowania w pralce, jak i te, które nie wymagają gotowania.

Tworzywa sztuczne a barwniki do tkanin ?

Barwnik do tkanin gdzie kupić

Najłatwiej zafarbować te tkaniny, które są w pełni wykonane z naturalnych materiałów. Bawełna, len czy jedwab bardzo dobrze chłoną kolor, bez większych trudności uzyskamy więc intensywne barwy i unikniemy nieestetycznych plam na ubraniach. Niemniej odzież nie jest stworzona wyłącznie z naturalnych tkanin. W zasadzie coraz częściej można spotkać ubrania z domieszką tworzyw sztucznych.

Faktycznie, część barwników dostępnych na rynku sprawdzi się jedynie w przypadku tkanin naturalnych. Niektórzy producenci deklarują, że ich pigmenty poradzą sobie z syntetykami. Jednak w praktyce okazuje się, że efekty są mizerne albo nie ma ich wcale – kolor jest wypłowiały lub nie łapie wcale. Czy w ogóle istnieje taki barwnik do tkanin? Gdzie kupić, aby się nie rozczarować?

Na pewno trzeba bardzo uważnie czytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Istnieją barwniki, które sprawdzą się w przypadku tkanin mieszanych z domieszką syntetyków do 20%, jak i takie, gdzie syntetyki mogą stanowić aż 50% składu. Na rynku spotkamy również barwniki, które poradzą sobie z tkaninami w 100% z poliestru albo nylonu. Jeśli zastosujemy się do wskazówek producenta, nie powinniśmy mieć problemów podczas farbowania, a efekt będzie bardziej niż zadowalający.  

Sprawdź również