Barwnik do bawełny znajduje swoje zastosowanie w przemyśle i domu. Dzięki niemu można nadać tkaninie praktycznie każdy kolor.
Bawełna to materiał, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i zdecydowanie można mu przypisać więcej wad niż zalet. Koszulki i koszule, bielizna czy nawet jeansy są w większości wykonane z tego surowca, bo tkanina jest stosunkowo odporna na rozciąganie i bezpieczna dla alergików.
Naturalne barwniki do bawełny
Metody barwienia tkanin naturalnymi barwnikami znane są od stuleci. Już w starożytności korzystano z dobrodziejstw natury i wykorzystywano barwniki występujące w owocach, warzywach, kwiatach czy ziołach. Barwnik do bawełny pozyskany z roślin można bez większego trudu stworzyć samodzielnie w domu. Nie potrzebujemy do tego żadnych egzotycznych kwiatów czy specjalnych ziół. Najprawdopodobniej sporo naturalnych barwników znajdziemy w domowym ogródku, lodówce czy szafkach. Owoce, kawa, herbata i warzywa świetnie wypadają w tym zadaniu i często pozwalają uzyskać bardzo intensywny kolor. Do barwienia można wykorzystać również odpadki. Doskonałym przykładem są łupiny cebuli, które kiedyś stosowano do nadania pięknego koloru jajkom w koszykach wielkanocnych. W przypadku bawełny sprawdzą się równie dobrze.
Barwnik do bawełny o określonym kolorze można pozyskać z:
- karotenów i kurkumin, aby uzyskać kolor pomarańczowy. Znajdziemy go m.in. w liściach brzozy, olchy, osiki i topoli, warzywach takich jak marchewka czy papryka oraz ziołach: kwiatach rumianku, kaczeńca, mniszka lekarskiego;
- kolor czerwony uzyskamy z kwiatów hibiskusa, dziurawca, obierek z czerwonej cebuli, buraków lub czarnego bzu;
- do uzyskania różnych odcieni purpury sprawdzi się czerwona kapusta, jagody, borówki, lawenda, hiacynty i chabry;
- niebieski kolor to jeżyny, aronia, tarnina, czarna fasolka czy niebieski groszek pachnący;
- kolor zielony pozwoli uzyskać nam zielona herbata, szpinak, karczochy, korzenie szczawiu lub kwiaty naparstnicy.
Intensywność koloru w dużej mierze uzależniona jest od ilości naturalnego barwnika i jego naturalnego koloru.
Gotowy barwnik do bawełny
Nie każdy ma czas i chęci, aby samodzielnie przygotować barwnik do bawełny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo o ile farbowanie tkanin gotowymi mieszankami nie zajmuje wiele czasu, tak w przypadku naturalnych barwników cały proces trwa znacznie dłużej. Z kolei efekty, jakie jesteśmy w stanie uzyskać są porównywalne, a często nawet lepsze w przypadku korzystania z dostępnych produktów sklepowych.
Gotowy barwnik do bawełny od razu pozwoli uzyskać nam wymarzony kolor – w przypadku tych naturalnych, często najpierw trzeba podjąć kilka prób, aby uzyskać pożądany efekt. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że w ten sposób na pewno nie uszkodzimy farbowanych ubrań i tekstyliów.
A jeśli chcemy maksymalnie zaoszczędzić na czasie i kupimy barwnik do bawełny, który można wlać bezpośrednio do pralki, to ani nie uszkodzimy w ten sposób samego sprzętu, ani nie musimy obawiać się o zafarbowanie pozostałych ubrań, które chcemy wyprać.
W dodatku cały proces przebiegnie właściwie bez naszego udziału. Zakup gotowego barwnika jest po prostu bardzo praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu bez zbędnego zachodu uzyskamy odpowiedni kolor. Nie jest również specjalnie kosztowne, bo barwniki są stosunkowo tanie.