Rekol
#Kup Teraz
4 marca 2022

Barwienie ubrań – czy to ma dzisiaj sens?

Mogłoby się wydawać, że barwienie ubrań to proces czasochłonny i skomplikowany, że potrzeba do tego mnóstwo specjalistycznych zabiegów i urządzeń. A jak jest naprawdę? Wystarczy barwnik i garnek, ewentualnie pralka. Każdy samodzielnie może zmienić kolor swoich ubrań, jeśli tylko uzna, że tego właśnie potrzebują.

Kiedy barwienie ubrań ma sens?

Zastanawiasz się, czy barwienie ubrań to zadanie dla Ciebie? Pomyśl o tym w ten sposób. Najpewniej masz w szafie wiele rzeczy, których nie nosisz, bo kolor wyszedł już z mody. Wszystkie te ubrania najpewniej trafią do śmieci. Ale czy naprawdę muszą? Wszystko zależy od Ciebie.

Naprawdę wierzysz w to, że po jednym czy dwóch sezonach trzeba wymienić całą garderobę? Przecież ani fasony, ani tkaniny nie wychodzą z mody po dwóch czy trzech latach. Moda nieustannie się zmienia, to prawda, ale zwykle jeden krój może z powodzeniem służyć nam przez wiele lat. Nawet jeśli wydaje Ci się, że kolor wyszedł z mody, to barwienie ubrań nie jest procesem ani skomplikowanym, ani wymagającym żadnej tajemnej wiedzy.

Wyblakła czarna koszulka, blednący żółty czy wyblakły niebieski – każdemu z tych kolorów możesz nadać nowe życie. Jak? Wystarczy odpowiedni barwnik i znajomość kilku prostych zasad, dzięki którym każdy może odświeżyć swoją garderobę. Barwienie tkanin jest naprawdę łatwe. Każdy może samodzielnie przejść przez ten proces w domu i to bez konieczności kupowania specjalistycznych urządzeń czy detergentów. Wystarczy dobry barwnik do tkanin oraz odrobina wyobraźni, aby odświeżyć swoją szafę.

Barwienie ubrań – jak się za to zabrać?

Jeśli myślisz, że barwienie ubrań to zadanie dla służ specjalnych, to jesteś w poważnym błędzie. Każdy może samodzielnie przejść przez cały ten proces w domu – bez konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów. Trzeba jednak wiedzieć, jak działa barwienie tkanin, aby uzyskać pożądany kolor. Czarnej koszulki nie sposób zafarbować na błękitny odcień. Nie każda tkanina równie dobrze wchłania kolor.

Najłatwiej dają się farbować jasne ubrania. Możemy nadać im praktycznie dowolną barwę i uzyskać piękny, intensywny odcień. Nieco trudniej jest w przypadku ciemnych tkanin, zwłaszcza tych w granatowym, czarnym czy ciemnozielonym kolorze. Nie należy się spodziewać, że czarne spodnie nabiorą kanarkowo żółtego koloru. Mimo to, barwienie ubrań i w tym przypadku może okazać się pomocne, jeśli chcemy odświeżyć kolor. Sprane barwy mogą na nowo nabrać intensywności.

Barwienie ubrań wykonanych z naturalnych materiałów daje najlepsze rezultaty. Takie tkaniny bardzo dobrze chłoną kolor, dzięki czemu wszystkie odcienie stają się intensywne.

Sprawdź również