Rekol
#Kup Teraz
15 kwietnia 2022

Farbowanie poliestru – wszystko, co musisz wiedzieć

Poliester to tkanina syntetyczna, z której coraz częściej tworzy się ubrania. Mogą być wykonane w 100% z tego materiału albo w niewielkim procencie – jako domieszka. Zastanawiasz się, czy farbowanie poliestru w domowych warunkach może się udać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Farbowanie poliestru w domu – czy to ma sens?

Poliester to włókno, które jest w pełni syntetyczne. Wytwarza się go z pierwiastków, które naturalnie nie występują w przyrodzie. Jego właściwościom najbliżej do bawełny, chociaż z wyglądu bardziej przypomina jedwab lub szyfon. Poliester zyskał niesamowitą popularność w latach 70. Mówiło się o nim jako o rewelacyjnej tkaninie, które praktycznie wcale się nie gniecie, a zatem nie wymaga prasowania. Ma też wiele innych zalet: szybko schnie, jest bardzo lekki i wytrzymały, a przy tym wszystkim, pozostaje stosunkowo tani.

Te wszystkie czynniki przełożyły się na ogromną popularność tego materiału. W sklepach nietrudno spotkać ubrania, które zawierają mniejszą lub większą ilość poliestru, zdarza się też trafić na odzież wykonaną wyłącznie z tych włókien. Wiele osób zastanawia się, czy farbowanie poliestru jest możliwe. Odpowiedź będzie niejednoznaczna i brzmi: to zależy.

Farbowanie poliestru

Farbowanie poliestru za pomocą barwników

Jeśli jesteście jakkolwiek zaznajomieni z tematem farbowania ubrań, to z pewnością wiecie, że najlepsze efekty można uzyskać podczas barwienia tkanin pochodzenia naturalnego. Faktycznie tak jest i większość barwników w najlepszym wypadku nie zafarbuje materiałów syntetycznych, a w najgorszym po prostu je zniszczy. Czy to oznacza, że farbowanie poliestru nie ma sensu?

Ubrania wykonane w 100% z tego włókna nie mogą zostać zabarwione domowymi barwnikami. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubrań, które posiadają jedynie domieszkę syntetyków. W tym przypadku wiele zależy od samego barwnika. Niektóre z nich okażą się skuteczne wyłącznie w przypadku, w którym syntetyki stanowią jedynie 20% całego składu – taki właśnie jest nasz barwnik do gotowania.

Jeśli jednak spojrzymy na nasz barwnik do tkanin bez gotowania, okazuje się, że syntetyki mogą stanowić aż 50% całego składu materiału, a to już zupełnie zmienia postać rzeczy. Większość ubrań mieści się w tej granicy, co pozwala poddać je farbowaniu za pomocą barwników.

Podsumowując, ubrania wykonane w całości z poliestru nie nadają się do barwienia w domu. W pozostałych przypadkach, zanim zakupimy wybrany barwnik, warto sprawdzić skład i na jego podstawie zakupić odpowiedni pigment.

Sprawdź również